Proloterapi nedir?

 

Proloterapi, kas-eklem ağrı ve zedelenmeleri için kullanılan tamamlayıcı bir tıbbi tedavi yöntemidir. Proloterapi ile zedelenmiş ya da işlevini yitirmiş eklem, kıkırdak, bağ ve tendonlara bu dokuları yeniden yapılanma ve kendi kendini tamir etme aşamasına sokacak bir sıvı karışımı enjekte edilir. Proloterapi, yaralı bir eklemin yumuşak dokusuna doğal tahriş edici enjekte edilmesi şekilde uygulanır. Tahriş edici enjeksiyonu vücudun iyileşme tepkisini başlatır. Uygulamayı destekleyenler proloterapinin eklem veya sırt ağrısı için önemli bir rahatlama sağlayabileceğine inanmaktadır.

PROLOTERAPİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tedavi yöntemiyle ilgili açıklama yapan Uzm. Dr. Mehmet Özkent, “Proloterapi aslında tedavi yönteminin adıdır. Örneğin; hastadan alınan kanın işleme sokulması sonucu ile elde edilen  CGF (konsantre büyüme faktörü) solusyonu kullanarak da proloterapi yapabiliriz. Proloterapi tekniği ile diz eklemine, eklemlere uygulaması tek noktada yapılır enjeksiyona göre  etkisini bütün diz eklemine yayarak etkisini artırmaktadır. Proloterapi sonrasında kişiye özel egzersiz programı verilir, D vitamini yetersizliği varsa, proloterapinin etkinliği açısından mutlaka takviyesi yapılır, ayrıca hastanın bağırsak sistemi açısından probiyotik ihtiyacı hekim tarafından değerlendirilerek gerek duyuluyorsa ilave edilir” şeklinde konuştu.

Prolo Terapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Uzm. Dr. Mehmet Özkent  Proloterapi ile ilgili, “Proloterapi; temelinde bir yenileme tedavisidir. Yapısı bozulmuş, yıpranmış, dejenere olmuş bağların eklemlerin, tendonların ve yumuşak dokunun kendisini yenilemesi demektir. Vücudun kendi kendini iyileştirici potansiyelini tetiklemek amaçtır. Kireçlenmeler proloterapinin en çok uygulandığı hastalıklardandır. Kireçlenen eklemin yapısı bozulur, bağları zedelenir, eklem aralığında daralma, kıkırdakta zedelenme olur. Bu durumda eklemi yenilemek için eklemde tendonların ve bağların kemiğe tutunduğu özel noktalara ve kıkırdak noktalarına özel bir proliferan solüsyon ile enjeksiyon yapılır. Bu enjeksiyon sonucunda vücudun iyileşme hücreleri uyarılan bu bölgelere gelip iyileşme başlatır ve doku tamiri ortaya çıkar. Fıtıklar, omurgada o bölgedeki biyomekanik bozukluğun, bağlardaki laksisitenin sonucu olarak ortaya çıkar, bu nedenle yeni fıtıklaşmaları engellemek için mutlaka o bölgedeki biyomekanik bozukluk; egzersizler, fizik tedavi yöntemleri veya proloterapi enjeksiyonları ile giderilmelidir.

Proloterapi; ayrıca omuzda tam kat olmayan kas yırtıkları, donuk omuz, menüsküs yıpranmaları, tekrarlayan baş, boyun, sırt, bel ağrıları, ameliyat sonrası iyileşmeyen fıtıklar, fibromiyaljiye bağlı ağrılar, el ve ayakta sinir sıkışmaları, topuk dikeni, boyun kaynaklı baş ağrıları ve boyun kaynaklı baş dönmeleri, kuyruk sokumu ağrısı, tenisçi dirseği, kaburgalarda, omurgalarda geçmeyen ağrılar, sporcu yaralanmaları, eklem ve bağ gevşeklikleri gibi pek çok hastalıkta hastanın durumuna göre ilaç, fizik tedavi, egzersiz veya cerrahi gibi birçok tedavi yönteminin yanında uzmanı olan hekimler tarafından, uygun görülen hastada kullanılabilecek tıbbı bir tedavi yöntemidir” diye konuştu..