PRP (Kök Hücre Tedavisi)

PRP (Kök Hücre Tedavisi)

PRP Nedir?

“Platelet rich plasma” platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasının kısaltılmış adıdır. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın santifrujdan geçirilerek (ayrıştırılarak) bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye doku yapılanmasına destek olma amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. PRP sistemi; vücuda enjekte edildiği bölgelerde kök hücreleri uyarıp, aktif hale geçirerek dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir yöntemdir.

PRP Yönteminde Amaç Nedir?

Kanın pıhtılaşmasını sağlayarak vücuttaki onarımı sağlayan trombosit hücrelerinin görevi vücutta oluşan herhangi bir hasar durumunda doku onarımını sağlamaktır. PRP sisteminde ise amaç; ayrıştırma işleminden geçirilerek elde edilen trombositlerin ve büyüme faktörlerinin ihtiyaç duyulan bölgeye çok daha fazla ulaşmasını sağlamaktır. Bu sayede kollajen üretiminin oluşmasını uyarmada etkili olan PRP yöntemi; cildimizin gençleştirilmesinde saç, yüz, vücutta kireçlenme ya da yıpranmanın olduğu bel, sırt ya da boyun omur bölgeleri ile birlikte diz, omuz gibi yıpranan ve yaşlanan eklemlerin yani vücudumuzun her alanının hızla yenilenmesini sağlamada en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

  • Bel, sırt ve boyun fıtıkları ve oluşan ağrılarda,
  • Diz, kalça, omuz ve benzer büyük eklemlerin kireçlenmelerinde oluşan hasarı azaltmak,
  • Lazer, peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak,
  • Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,
  • İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,
  • Saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek amaçlarıyla kullanılmaktadır.