Haberler
ARREST HİDROSEFALİ (DURGUN HİDROSEFALİ)

ARREST HİDROSEFALİ (DURGUN HİDROSEFALİ)

Önceki yazılarımda sizlere su kafa (hidrosefali) hastalığının belirtileri, hastaların şikayetleri, hastalığın tanısı ve tedavileri ile tedavisi sonrası gelişebilecek komplikasyonlar hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Daha önceki gruplar arasında bahsetmediğim ancak toplumdaki hidrosefaliler arasında çok sıklıkla gördüğümüz ve genellikle çare bulamadığımız bir hidrosefali tipi daha var ki ismi arrest (durgun) hidrosefalidir. Sizlere bu hastalık hakkında bilgi vereceğim.

Bu hastalıkta BOS (beyin omurilik suyu) ventrikül adı verilen su keseleri içinde birikir ve çok geniş hacimlere ulaşır. Olay genellikle yıllar içerisinde yavaş yavaş ve oldukça sinsi şekilde başlayıp ağır ağır devam eder ve gerçekten de çok geniş hacimlere ulaşan ventrikül büyüklüğü meydana gelir. O kadar geniştir ki ventriküller, neredeyse kafatası içinde beyin yerine sadece beyin omurilik suyu (BOS) vardır. Beyin kalınlığı 1 cm altındadır. Eğer hasta bebek veya çocuksa kafatası çevresi devasa boyutlardadır ve çocuk kafasını yerden kaldıramaz. Kafası o kadar ağır ve büyüktür ki. Ancak hasta erişkin ise kafa çevresi büyümez .Yavaş yavaş şuur kapanması ve bazı nörolojik belirtiler meydana gelir.

Diğer hidrosefali tiplerinde ventrikül genişliği çok daha az olmasına rağmen hızlı gelişen nörolojik belirtiler ve şuur kapanması olurken arrest hidrosefalide çok daha geniş hacimlerdeki ventriküllere rağmen şuur çok daha iyi durumdadır veya çok daha geç bozulur.

Arrest hidrosefali denmesinin bir nedeni ise beyin ve BOS arasında iyi kötü bir denge ama hassas bir denge kurulmuş olmasındandır. Bu tür hastalara ilaç uygulayıp BOS üretim ve salgılanması azaltılırsa hasta çok yavaş bir rahatlama hissedebilir.  Ancak şant konulursa hasta büyük olasılık ile kaybedilir.

Halbuki diğer hidrosefali tiplerinde “Şant hayat kurtarıcıdır.” demiştim. Arrest hidrosefalide şant konduğu anda hemen overshunting yani aşırı çalışma belirtileri başlar ve beyinde vakum etkisi ile yaygın ve ölümcül subdural hematom (beyin zarı altı kanamalar) meydana gelebilir. O yüzden arrest hidrosefali tanısı konması çok ama çok hassas bir durumdur. Bu durumdaki hastaların ilaç tedavisi görmesi ve kesinlikle yakın ve dikkatli takipleri gereklidir.

Sağlıklı Günler Dilerim.